30 Aralık 2014 Salı

MEHMET DEMİRKOL’DAN FENERBAHÇE’YE UYARI - Canlı Maç Skoru

fner_mehmet
FENERBAHÇE’NİN MERSİN İDMANYURDU İLE OYNAYACAĞI KARŞILAŞMAYI ÜNLÜ YORUMCU MEHMET DEMİRKOL DEĞERLENDİRDİ. İŞTE DEMİRKOL’UN O SÖZLERİ…
“Mevcut kadro ve Mersin’in önde baskılı oyunu; Digeo’nun da içinde bulunacağı yeni bir sistemi denemek için bir fırsat”
“Webo ve Emenike’nin olmayışı, İsmail Kartal için bir dezavantaj. Ama büyük hocalık sınavı, büyük dezavantajları avantaja çevirmekle verilir”
Hali hazırda elde bulunan kadro İsmail Kartal’ın yeni bir şey denemesi için oldukça uygun. Özellikle Mersin İdmanyurdu’nun geçen hafta Galatasaray karşısında ilk 60 dakikada oynadığı oyuna bakıldığında bu gerekli de… Fenerbahçe’nin hafta içinde kupa maçında Altınordu karşısında rakip kaleye gitmede yaşadığı güçlüğü göz önünde bulundurmak lazım. Buna Mersin’in Galatasaray karşısında yaptığı önde baskıyı da Canlı Maç Skoru eklediğimizde maçın kolay geçmesi zor.
Pas istasyonu artmalı
Fenerbahçe bu baskıyı kırmalı. Bunun yolu da orta sahada pas istasyonu sayısını artırmak. Yani Mersin önde beş oyuncuyla baskı yapıyorsa, sizin topu çıkarmak için yaptığınız pasta istasyon sayısı en az altı olmalı. Bu durum Diego’nun da içinde olacağı yeni bir sistemi manalı kılar. Canlı Maç Skoru Aykut Kocaman döneminden beri Fenerbahçe hangi stratejiyle oynarsa oynasın sahaya üç forvetle çıkıyor. Ancak topu ileriye sağlıklı bir şekilde götürmediğiniz takdirde, forvet sayınızın bir önemi yok. Fenerbahçe bu kez 4-3-1-2’yi deneyebilir. Her ne kadar iç oyuncularının bu sisteme yatkın olmadığını düşünsem de rakibin oyunu ve Diego’nun değerlendirilme gerekliliği göz önüne alındığında bu oyun, bu maç için ideal.
Diego’nun aradığı forvet
Kuyt ve Sow’dan oluşacak forvet hattının arkasında Diego, onu destekleyen Raul ve Emre ile Caner, Gökhan ve hatta Topal’ın da katılacağı bir pas zinciri Mersin’in baskısını kırar. Diego da aradığı arkaya kaçan forvetleri Kuyt ve Sow’da bir nebze bulur. Burada eksik kalacak olan sırtı dönük, Diego’yla verkaç yapma özelliği… Kuyt ve Sow’dan da bu konuda biraz daha dikkat etmeleri istenebilir. Bu özellikleri fazla olmasa da bu tecrübeleri var. Webo ve Emenike’nin olmayışı İsmail Kartal için bir dezavantajdır. Ama büyük hocalık sınavı, büyük dezavantajları büyük avantajlara çevirmekle verilir. İsmail Kartal için bugün büyük bir sınav var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder